Polské hlavní město hostilo minulý týden další turnaj série World Tour ve stolním tenise. Ačkoliv šlo o turnaj prostřední kategorie Major, sešla se v Polsku vynikající konkurence. Dokonce přijela i početná výprava z Číny ve které nechyběli mistři světa Ma Long a Zhang Jike. Z evropské špičky startovali ve Varšavě oba finalisté nedávného evropského šampionátu. Lépe si vedl Němec Dimitrij Ovtcharov, který dokráčel až do čtvrtfinále, kde kvůli zranění musel svůj zápas skrečovat. Portugalec Marcos Freitas vypadl už ve druhém kole s Rakušanem Fegerlem.
Na turnaji pochopitelně nechyběla ani česká výprava. Její prapor nejdéle držel Tomáš Konečný, který v prvním kole vyřadil třicátého hráče světa Li Ping z Qataru. V druhém kole také statečně bojoval, ale světová dvacítka Singapurec Gao Ning už byl nad jeho síly. Do hlavní soutěže postoupili ještě Tomáš Tregler, který nestačil na výborného Japonce Mizutaniho, Renáta Štrbíková, skončila na raketě Číňanky Wu Yang a Hana Matelová, která podlehla Němce Shan Xiaona. Bohužel, první kolo je pro naše hráče těžkou překážkou, neboť všichni soupeři jsou nesmírně kvalitní. Zajímavého úspěchu dosáhla ve čtyřhře dvojice Tregler Širůček, která si vybojovala postup do osmifinále díky vítězství nad čínským párem Yan An a Chen Jingqi.
Z prvenství se nakonec radovali Číňané. Dvouhru mužů ovládl osmnáctiletý Fan Zhendong, který v nervy drásajícím finále zdolal překvapení turnaje Rakušana Fegerla. Vypadalo to, že Fegerl má navrch, Číňan nehrál příliš dobře, ale v koncovce sedmého setu zahrál tři neuvěřitelné údery a zaslouženě vyhrál zápas nejtěsnějším poměrem 4:3. Dvouhra žen se stala kořistí Liu Shiwen, která si poradila s krajankou Ding Ning hladce 4:0.
Do Varšavy jsem se velmi těšil, neboť předchozí dva turnaje (v Česku a v Rakousku) opravdu stály za to. Opět zde bylo výborné hráčské obsazení, nyní ještě obohacené čínskou výpravou, a tak jsem očekával také kvalitní zázemí a organizaci. Bohužel, opak byl pravdou. Stravování bylo opravdu ostudné. Nešlo jen o podávaná jídla, která byla pro sportovce naprosto nevyhovující, ale dokonce jsme byli nuceni jíst plastovým příborem na papírových táccích. Samozřejmě o přídavku nemohla být řeč, ale možná to bylo dobře, kdo by si chtěl dát ještě druhou klobásu a bramboráky.
Původně jsme měli být ubytováni v hotelu Holiday Inn, ale po příjezdu nám sdělili, že naši výpravu přesunuli do hotelu Gromada, Už jen ten název nás vyděsil. Nakonec to nebyl zas tak špatný hotel, velikost pokoje byla dostačující a ráno na nás čekal rozmanitý výběr jídla na snídani. A tak zřejmě jediným nedostatkem bylo, že příliš nefungovalo internetové připojení.
Dopravu do haly zajišťovaly pravidelné autobusy. Cesta měla trvat okolo dvaceti minut, ale podcenili jsme ranní provoz. Ve středu se jízda protáhla na celých čtyřicet minut a tak jsem měl obavu, že se ani nestihnu pořádně rozehrát. Nakonec to dopadlo dobře a svůj první zápas jsem vyhrál. Byl to veliký boj a když jsem ve třetím setu vedl 8:3 a prohrál ho, myslel jsem že už to neotočím. Naštěstí se mi to povedlo a jsem moc rád. Pak ovšem následovaly dvě hladké porážky v soutěži mužů, ale na závěr jsem opět předvedl dobrý výkon, když jsem si proti Francouzovi dokonce vypracoval mečbol. Bohužel jsem jej neproměnil a celý zápas jsem prohrál. A tak jsem smolně zakončil svůj první a zároveň poslední den turnaje. Můj spolubydlící David Reitšpies a Tomáš Polanský také obsadili druhá místa a tak si postup ve „21“ vybojoval pouze Ondra Bajger.
Ve čtvrtek už byly k vidění pěkné zápasy, muži hráli o první místa ve skupině. Celý den jsem strávil v hale a rozhodně jsem toho nelitoval. Naši hráči si vedli vcelku dobře a byla radost se na ně dívat. Po večerním bloku čtyřher jsem konečně odjel z haly zpět na Gromadu.
Pátek byl posledním naším dnem v Polsku. Dali jsme sbohem našemu krásnému hotelu a vyrazili vstříc dalším pěkným zápasům. Po oběde bylo na programu první kolo dvouhry a konečně jsme viděli ty nejlepší Číňany v akci. Jsou opravdu dost dobří, ale ne neporazitelní, v prvním kole dohrál Yan An, kterého vyřadil Švéd Mattias Karlsson. Našlo se i pár dalších překvapení a pozoruhodných zvratů. Například domácí Daniel Gorak prohrával s Němcem Waltherem již 3:0 na sety a odvracel mečbol. Nicméně celý zápas vyhrál. Podobně si vedl Rus Shibaev, který také prohrál první tři sety. Nakonec však svého soupeře Omara Assara z Egypta udolal. Nestárnoucí Chuang Chih-Yuan měl také veliké problémy, když v rozhodujícím setu odvracel čtyři mečboly Rusa Vlasova. Ukázal však pevné nervy a i on postoupil. Můj oblíbenec Ruwen Filus přehrál 4:2 Brazilce Thiaga Monteira. Druhé kolo už jsme bohužel nestihli, museli jsme na letiště.
Turnaj bych nakonec přeci jen hodnotil pozitivně, se svojí hrou jsem spokojený, ale ještě mám na čem pracovat. Viděli jsme spoustu pěkných zápasů a to je jistě veliká motivace, abychom se dále zlepšovali a vyrovnali se těm nejlepším.
autor: Standa Kučera